Wiadomości

Nowa aktualizacja iOSa zhakowana. Ofiarami padli programiści posiadający aplikację Linkedin

Tego jeszcze nie było. Nowe oprogramowanie iPhone’ów zostało zainfekowane niecodziennym wirusem, który… wysyła rekruterom zaproszenia do znajomych wraz z wiadomością o treści „Jestem programistą i szukam nowych możliwości zawodowych. Proszę o kontakt”. Ofiarami padli programiści, którzy na swoich telefonach mają zainstalowaną aplikację Linkedin. 

Reakcja Apple

Firma Apple opublikowała już oficjalną wiadomość na swojej stronie o treści:

„Uwaga! Jeśli jesteś programistą i posiadasz mobilną aplikację Linkedin – nie instaluj najnowszej aktualizacji iOSa. Nasz system padł ofiarą hakerów, którzy wysyłają wiadomości w Twoim imieniu”. 

Liczba poszkodowanych

Firma nie podaje oficjalnych informacji, ile osób padło ofiarą złośliwego oprogramowania. Naszej redakcji udało się dowiedzieć, że ich liczba wynosi około 30 tysięcy. Poszkodowani to głównie spcecjaliści IT (w tym głównie programiści), którzy w nazwie swojego stanowiska mieli wpisane słowo „developer” lub „engineer”. Aplikacja, z konta z każdego z nich, wysłała po 300 zaproszeń do rekruterów z najbliżej okolicy wraz z wiadomością informującą o chęci podjęcia nowej pracy.

Sprawcą okazała się… rekruterka

Sprawca, a właściwie sprawczyni całego zamieszania została szybko namierzona przez kalifornijskie służby. Okazało się, że była nią 27-letnia rekruterka ze znanej amerykańskiej firmy IT zatrudniającej pracowników zdalnych z całego świata, w tym także z Polski. Powodem jej działań była frustracja spowodowana niemożnością zrealizowania wyznaczonego przez managera celu (tzw. KPI), jakim było znalezienie 100 programistów w ciągu jednego kwartału. Fakt, iż nie zrealizowała planu, a tym samym nie otrzymała premii sprawił, że postanowiła wymierzyć karę losowym programistom. Za pomocą aplikacji Tinder znalazła hakera, który w zamian za kilka randek, pomógł jej odegrać się na części reprezentantów branży IT. Dziś zarówno rekruterka, jak i jej pomocnik znajdują się w areszcie karnym w San Francisco.

________________________

Jestem Junior IT Rekruterem. Powyższa historia została zmyślona, ale jeśli nadal będziesz ignorował wiadomości od rekruterów – być może już wkrótce stanie się prawdą.