Wiadomości

Takie rzeczy tylko w Polsce. Rząd wprowadził obowiązkową służbę w IT

Wczoraj w ramach projektu „PiS <3 IT” odbyło się spotkanie polityków wraz z przedstawicielami największych firm sektora IT w Polsce. Inicjatorem był świeżo upieczony wiceminister cyfryzacji, który chciał porozmawiać na temat ostatnich innowacji oraz kierunku, w jakim powinna zmierzać informatyczna gałąź polskiej gospodarki.

Innowacyjne rozwiązanie członków debaty

Według uczestników debata zakończyła się sukcesem. Opracowano strategię na pozyskanie dodatkowych kilkudziesięciu milionów euro dla polskich software house’ów w ramach obecności w UE. Stworzono także receptę na niedobór programistów, a konkretniej… obowiązkową służbę w branży IT.

Z uwagi na zapotrzebowanie obronne kraju, w 2019 roku rusza ponownie kwalifikacja wojskowa. Po analizach ekspertów, wspólnie z innymi politykami (także opozycji) zdecydowaliśmy, że warto połączyć rekrutacje wojskową i IT. W dzisiejszych czasach umiejętność operowania zarówno bagnetem, jak i kodem, jest kluczowa dla silnego stanowiska Polski na arenie międzynarodowej. I to właśnie technologami chcemy tę potęgę wspierać – mówi Adam Andruszkiewicz, były przewodniczący Młodzieży Wszechpolskiej.

Kogo będzie dotyczyć nowa ustawa?

Do obowiązkowej służby zobligowany jest każdy pełnoletni urodzony po 2000 roku i mieszkający w Polsce mężczyzna. Obowiązek ten ma pierwszeństwo nawet przed kwalifikacją do wojska. Jeśli zatem nie chcesz zostać żołnierzem… zostań programistą.

Feministki są oburzone tym, że rządowy projekt obejmuje tylko mężczyzn. Wystosowały już nawet pismo do prezydenta z prośbą o uwzględnienie płci pięknej. Andrzej Duda jeszcze nie ustosunkował się do tego wniosku.

Feministki są oburzone

Rekrutacja zacznie się już w styczniu tego roku. Po pozytywnym przejściu fazy testów na inteligencję, przez 12 miesięcy rekruci będą uczęszczać do wybranych szkół programowania. Jeśli w tym czasie ukończą minimum 1 projekt i zdadzą końcowe egzaminy, są zobowiązani do pracy w branży informatycznej w Polsce przez minimum 5 lat. Jeśli nie załapią się na kurs, bądź go z jakiegoś powodu nie doprowadzą do końca, czeka ich obowiązkowa służba wojskowa, zanim będą mogli zdecydować inaczej o swojej przyszłości.

Co na to osoby objęte obowiązkiem służby w IT?

Spytaliśmy uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych z Sosnowca, co sądzą o tym pomyśle: – Zaje***cie, cieszę się, bo maturę i tak obleję. A że inteligentny jestem, to nie będę miał problemu ze zdaniem testów, aby się załapać i zdobyć ten prestiżowy zawód! – mówi 18-letni Andrzej. 

Odmienne zdanie ma jego rówieśnik Wiktor: – Zawsze marzyłem, by być filozofem – mówi nastolatek. Chyba będę musiał skłamać obu komisjom, bo nie nadaję się ani na programistę, ani na żołnierza. Według mnie pomysł porażka. Zdania są podzielone.

Przedsiębiorcy są zachwyceni

Wspólnym głosem mówią z kolei przedsiębiorcy biorący udział w spotkaniu z wiceministrem: – To świetna, realna pomoc rządu w zapełnieniu luki brakujących specjalistów IT w Polsce. Mam nadzieję, że zgłosi się do nas wielu absolwentów – komentuje Stanisław Zaleśny, prezes spółki 8M z Warszawy.

Prowadzenie firmy, która bardzo szybko się rozwija potrafi być bardzo frustrujące z uwagi na brak ludzi, których trzeba zatrudnić. Genialny pomysł – dodaje Robert Drym, prezes HackAds.

Radości nie kryją także właściciele szkół programowania, które będą trenować adeptów. Szacunki ekspertów to ok. 50 tys. absolwentów rocznego obowiązkowego kursu programowania.

A co Wy myślicie na temat nowego projektu?

_______________________________

Jestem Junior IT Rekruterem. Dopiero się uczę, dlatego nie traktuj na poważnie tego, co napisałam. Wszystko i tak jest zmyślone.