Wiadomości

Płace w IT jak w budżetówce. Wkrótce rząd będzie ustalać wysokość wynagrodzeń programistów

Lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, mundurowi i pracownicy administracji publicznej, czyli tzw. budżetówka, to grupa pracowników, których wynagrodzenia ustalane są przez rząd na podstawie mnożników kwot bazowych. Zazwyczaj nie są to wysokie kwoty. Przykładowo, nauczyciel z kilkuletnim doświadczeniem zarabia obecnie 2600 PLN brutto. Zupełnie inaczej wyglądają wynagrodzenia programistów, które wynoszą nawet kilkanaście tysięcy PLN brutto miesięcznie. Z tego właśnie powodu, polski rząd zadecydował, że od teraz będzie regulować wysokości płac w branży IT.

Sprawiedliwe traktowanie obywateli

Według raportu płacowego jednego z największych polskich portali z ofertami pracy w IT, średnie wynagrodzenie dla Developera Java to 12 800 PLN brutto. – Tak duża dysproporcja w stawkach wynagrodzeń w Polsce to nie jest dobra sytuacja. Chcemy, aby w naszym kraju ludzie nie czuli się dyskryminowani z tego powodu. Czym różni się praca urzędnika od pracy programisty? W obu sytuacjach jest to przecież siedzenie przed komputerem. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na ujednolicenie i przede wszystkim zmniejszenie wynagrodzeń pracownikom z prywatnego sektora IT – tłumaczy Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zapytaliśmy dyrektora jednego z warszawskich software house’ów, co sądzi na ten temat. Pan Piotr, który pragnie pozostać anonimowy, jest zadowolony z tej sytuacji. – Z developerami jest ogromny problem. Człowiek się do nich przyzwyczai, a już pędzą do innej pracy. Wystarczy, że dostaną piłkarzyki w biurze czy sushi piątki. Fakt, że w każdej firmie będą zarabiać tyle samo sprawi, że nie będzie im się chciało szukać nowej pracy. Programiści to naprawdę leniwi ludzie – komentuje przedsiębiorca.

Nowe stawki programistów

Naszej redakcji udało się dowiedzieć, ile będą wynosić nowe stawki programistów w zależności od stopnia zaawansowania:

  • Junior (do 3 lat doświadczenia) – 3 tysiące brutto
  • Mid (od 3 do 10 lat doświadczenia) – 5 tysięcy brutto
  • Senior (10+ lat pracy w zawodzie) – 8 tysięcy brutto

Ministerstwo planuje zmiany w Konstytucji

Ministerstwo Pracy ma już pomysł, jak wprowadzić planowane zmiany: – Po prostu zmienimy Konstytucję, tak, aby można było to zrealizować i wszystko się uda. Potrzebujemy kilku nocy i będzie gotowe.

Zdania są mocno podzielone

Programiści nie kryją oburzenia: – Jak tylko ten pomysł wejdzie w życie, wyjeżdżam z Polski – mówi Adam, który pracuje w branży ledwo ponad rok, a już teraz zarabia 6 tys. na rękę w jednym z wrocławskich startupów.

Szczęścia nie kryją natomiast rekruterzy. Rekruterka Ania komentuje: Uważam, że to rozwiąże problem kłopotliwych pytań o wynagrodzenie, których do tej pory nie potrafię zrozumieć. Przecież nie samym chlebem żyje człowiek! Ważne są ciekawe projekty, biurowe kapcie i możliwość rozwoju.

_______________________

Jestem Junior IT Rekruterem. Dopiero się uczę, dlatego nie traktuj na poważnie tego, co napisałam. Wszystko i tak jest zmyślone.