Wiadomości

Pracujesz w jednej firmie dłużej niż dwa lata? Niedługo zapłacisz podatek stażowy!

Jeśli Twój staż pracy wynosi 2 lata lub więcej – czeka Cię niemiła niespodzianka. Partia Nowoczesna dziś zgłosiła projekt, który wymusi na pracownikach obowiązkową zmianę pracy lub tzw. podatek stażowy. Uchwała ma zwiększyć szansę małych i średnich przedsiębiorstw na zdobycie wykwalifikowanych pracowników, w tym głównie specjalistów IT.

Zwiększenie rotacji pracowników sposobem na braki kadrowe i poprawę polskiej gospodarki

W związku z tym, iż od kilku lat w Polsce mamy do czynienia z rynkiem pracownika, małe i średnie przedsiębiorstwa mają coraz większe problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych specjalistów. Sytuacja jest szczególnie trudna na rynku pracy IT, gdzie z roku na rok braki kadrowe są ogromne. Rozwiązaniem ma być tzw. podatek stażowy. Według jego pomysłodawców, ma on pomóc polskim przedsiębiorcom w walce o pracowników z dużymi korporacjami.

Nasza propozycja to ogromna szansa zarówno dla pracodawców, jak i pracowników – mówi Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej. – Nowi pracownicy to nowe pomysły i świeże spojrzenie na firmę. Są oni również mniej narażeni na wypalenie zawodowe i bardziej zaangażowani do pracy (przynajmniej w okresie próbnym). Uważamy, że to zwiększy ich produktywność. Ponadto, zmniejszy ryzyko zachorowań na depresję, czyli powszechną chorobę XXI wieku. Wierzymy, że nasz projekt przyczyni się do poprawy zdrowia Polaków, a także stanu naszej gospodarki – dodaje.

Co kryje się pod tajemniczą nazwą „podatek stażowy”?

Podatek stażowy to obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez państwo w celu wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Wraz z nim zostanie utworzony Komitet Ochrony Małych i Średnich Przedsiębiorców (KOMiŚP) oraz fundacja, na której konto będzie wpływać całość zebranych podatków. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, iż prezesem ma zostać Mateusz Kijowski – znany założyciel KOD-u.

Wartość podatku będzie wynosić aż 15% całości dochodu brutto pracownika. Świadczenie będzie pobierane od osób, które pracują w jednej firmie na umowę o pracę lub kontrakcie dłużej niż 730 dni. Co więcej, podatek dotknie także przedsiębiorców, którzy zatrudniają takie osoby. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że wysokość podatku jest bardzo duża. Dlatego właśnie wierzymy, że nasz pomysł pozytywnie wpłynie na zwiększenie rotacji pracowników – tłumaczy Lubnauer.

Pracownicy oburzeni, przedsiębiorcy wręcz przeciwnie

Polacy nie są zachwyceni proponowymi zmianami. – Według mnie to ingerencja w wolność każego obywatela. Dlaczego nie mogę sam zadecydować, kiedy chcę zmienić pracę? Nowoczesna znalazła kolejny pomysł, żeby sobie zarobić na uczciwych obywatelach. Założyła lewą fundację z przestępcą na czele – komentuje Marcin, Backend Developer, pracujący od 4 lat w jednym z poznańskich software house’ów.

Wydaje mi się, że ludzie, którzy wymyślili tę ustawę nigdy nie pracowali w żadnej firmie. Przecież każdy nowy pracownik musi zapoznać się z produktem, narzędziami pracy itd. zanim stanie się w pełni efektywny. Mam nadzieję, że ten pomysł nie przejdzie – dodaje Piotr, Scrum Master z Krakowa.

Zupełnie inaczej na sprawę patrzą pracodawcy. – W zasadzie w nowych pracownikach zawsze jest większy potencjał – mówi Tomasz Bartosiewicz, CEO w Right Jobs House. – Starym pracownikom kończą się pomysły, a nawet zdarzają się tacy, którzy chcą dostać podwyżkę tylko dlatego, że ich staż pracy się zwiększa. Czas to ukrócić i przestać przywiązywać się do ludzi. Każdego da się zastąpić i pracownicy powinni o o tym wiedzieć – podsumowuje przedsiębiorca

Ustawa ma wejść już w maju b.r. i na początku będzie dotyczyć tylko pracowników IT. Od stycznia 2020 roku obejmie wszystkie osoby pracujące na terenie naszego kraju.

________

Jestem Junior IT Rekuterem. Dopiero się uczę, więc nie traktuj na poważnie relacji mojego ostatniego snu.