Wiadomości

Zarabiaj na dzikach z aplikacją BoarSpot

Od kilku tygodni duże napięcie w całej Polsce wywołuje problem wynikający z nadmiernej liczby dzików i szkód, jakie zrobiły. Rząd optuje za wprowadzeniem przymusowego odstrzału określonej liczby osobników. Z humanitarnym rozwiązaniem tej sytuacji przychodzą jednak młodzi programiści z Łodzi.

Aplikacja jedyna w swoim rodzaju

Jak zadowolić zarówno rolników, którzy ponieśli znaczne szkody przez dziki, jak i obrońców zwierząt? Na ten problem rozwiązanie znaleźli czterej zdolni programiści z Łodzi. Stworzyli oni aplikację „BoarSpot”, umożliwiającą przeganianie dzików. System działania programu jest bardzo prosty. Każdy użytkownik może zaznaczyć miejsce spotkania zwierzęcia – a następnie, poprzez czytnik aplikacji, zeskanować je z odległości co najmniej 15 metrów. W tym momencie aplikacja uruchamia specjalny sygnał o częstotliwości 20kH. Jest on całkowicie niesłyszalny dla ludzkiego ucha, jednak skutecznie drażni i odstrasza zwierzę. Co więcej, za każde zeskanowane zwierzę użytkownik otrzymuje bonus pieniężny.

Aplikacja została już gruntownie przetestowana

Programiści przetestowali już aplikację w różnych warunkach.
– Sprawdzaliśmy, jak nasz projekt spisuje się w miastach, na wsiach oraz czy aplikacja radzi sobie dobrze w nocy – relacjonuje Emil Brzeziński, szef przedsięwzięcia. – Przetestowaliśmy również, czy możliwe jest poprawne zeskanowanie całego stada dzików, a także, czy aplikacja nie odczytuje błędnie innego zwierzęcia, na przykład psa lub lisa – dodaje. Okazało się, że aplikacja przeszła prawidłowo wszystkie testy. W paru przypadkach twórcy dostali nawet informacje, że dziki już nie wróciły na miejsce, w którym testowali sygnał odstraszający. – To dla nas bardzo budujące – mówi Brzeziński. – Będziemy robili wszystko co w naszej mocy, aby już niebawem wprowadzić nasz projekt do użytku – zapewnia.

Projekt może przynieść wiele korzyści dla wszystkich

Jak zauważają twórcy, projekt łączy aż trzy bardzo ważne aspekty: odstrasza dziki i przyczynia się do minimalizacji szkód, angażuje całą społeczność do pomocy innym, a także daje możliwość dodatkowego zarobku. Jak udało się nam dowiedzieć, prototyp spotkał się z bardzo dużą aprobatą wyższych instancji. Projekt zdobył także gwarancję na dofinansowanie przez Ministerstwo Cyfryzacji.

__________________________________

Jestem Junior IT Rekruterem. Dopiero się uczę, dlatego nie traktuj na poważnie tego, co napisałam.