Wiadomości

Wyciekły dane programistów: nazwiska, adresy email, telefony, oczekiwania finansowe. Sprawdź, czy jesteś na liście [SERIO]

W ubiegłym tygodniu doszło do największego wycieku danych w historii ludzkości. Pochodzą one z ponad 2000 różnych serwisów, a zbiór informacji przekracza liczbę 21 milionów haseł i 773 milionów adresów email.

Podejrzana aktywność

Jeśli w ostatnim czasie zauważyłeś dziwne ostrzeżenia podczas logowania się do poczty Gmail, to wiedz, że coś się dzieje. Jest duża szansa, że Twoje dane logowania zostały przechwycone. W tym momencie warto zastanowić się nad uruchomieniem podwójnej weryfikacji logowania się do poczty. Polega ona na tym, że podczas logowania się do konta Gmail jest wykonywany telefon do osoby zaufanej, potwierdzającej Wasze współrzędne geograficzne. Dzięki temu nikt niepowołany nie dostanie się do skrzynki.

Baza za 45 dolarów

Wszystkie skradzione informacje można kupić na pewnej stronie, której adresu celowo nie ujawniamy, aby nie trafiły w niepowołane ręce. Nasza redakcja zdecydowała się wykupić tę bazę za 45 amerykańskich dolarów, aby sprawdzić, czy faktycznie doszło do wycieku realnych danych.

500 danych kontaktowych

Po całonocnym sprawdzaniu wszystkich folderów, znaleźliśmy jeden, w którym znajdują się dane kontaktowe 500 programistów z Polski. Nie wiadomo, jakie jest dokładne źródło tych informacji, ale w tej chwili to nie istotne. Poniżej przedstawiamy listę:

Rutkowski rozpoczyna śledztwo

Krzysztof Rutkowski i jego biuro śledcze od razu rozpoczęło śledztwo w tej sprawie. – Potwierdzam, że zajmuję się tą sprawą – wyjaśnia detektyw. – Sytuacja jest poważna, jednak trzymamy rękę na pulsie. Udało nam się zdecydowanie zawężyć krąg podejrzanych. Wśród nich jest znany duchowny poszukujący programisty do swojego radia internetowego. Dla dobra śledztwa nie mogę zdradzić na ten moment więcej szczegółów – dodaje Rutkowski.

________________________________

Jestem Junior IT Rekuterem. Do wycieku danych doszło naprawdę, ale powyższy excel to jakieś śmieszki. Pamiętaj 2FA nie boli.